Gerosios praktikos pavyzdžiai
Laima Duoblienė, „Gyvenimas“
Žurnalistai domėjosi gerosios praktikos pavyzdžiais
Būrys žurnalistų iš įvairių respublikinių, regioninių laikraščių, naujienų agentūrų ir internetinių portalų lankėsi Prienų rajone. Žurnalistų kelionės tikslas – ne tik pasigrožėti VšĮ Meninės drožybos tautodailininkų sukurtais kūriniais, bet ir susipažinti su Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonių gerosios praktikos pavyzdžiais.
Meno ir tradicijų junginys
VšĮ Meninės drožybos direktorius tautodailininkas Algimantas Sakalauskas žurnalistus supažindino su įmonės įsikūrimo istorija, papasakojo apie veiklą, aprodė atnaujintus pastatus, kurių renovacijai buvo panaudotos Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos lėšos. Įgyvendinus projektą Meninės drožybos dirbtuvės tapo tradicinių amatų centru, kuris vienija kryždirbystės, dailidystės, drožybos, kalvystės, stalystės amatus. Čia galima susipažinti su amatais, išmokti jų paslapčių, perimti senolių patirtį ir tradicijas.
Pastaruoju metu vis daugėja sodybų, kurias puošia tradiciniai drožti ornamentai, medinės skulptūros. Iš įvairių šalies regionų atvykusiems žurnalistams buvo įdomu sužinoti ir iš kokio medžio dažniausiai kuriamos skulptūros, ir kokių užsakymų daugiausiai sulaukia, ir kiek kainuoja skulptūra, ir kaip išmokti drožti…
– Geriausia reklama – iš lūpų į lūpas, – sakė A. Sakalauskas, paklaustas apie tai, ar drožėjams netrūksta užsakymų. – Turime ir internetinę svetainę, kurioje norintys randa atsakymus į rūpimus klausimus.
A. Sakalauskas papasakojo, kad jų įstaigos specialistai projektuoja, restauruoja, kuria, gamina tradicinius ir netradicinius dirbinius iš medienos, moko amato, rengia stovyklas, priima ekskursijas.
– Per metus apsilanko iki 600 žmonių, kurie domisi tradiciniais amatais, kūryba, nori pamatyti kūrybos ir gamybos procesą, – sakė A. Sakalauskas.
Prienai – pirmas regionas Rytų Europoje, kur 1997 m. buvo surengta tarptautinė medžio drožėjų stovykla. Tai, anot A. Sakalausko, įtakojo, kad tapome Europos drožybos centru.
Antri metai centre lankosi ir tradicinio projekto „Misija – Sibiras“ dalyviai, kurie mokosi, kaip Sibire, teturint mažai paprastų įrankių, pagaminti ir pastatyti lietuviškus kryžius.
Jau ne vieneri metai bendradarbiaujama ir su Kauno kolegijos A. Vienožinskio menų fakulteto studentais, rengiamos jaunųjų restauratorių profesinio ugdymo stovyklos.
Ir suaugusiems ir vaikams rengiamos medžio skulptorių kūrybinės stovyklos. Mokiniai kviečiami dalyvauti ir neformalaus švietimo mokymo programoje „Tradicinio kryžiaus drožyba“.
Nuotraukų galerija: nuoroda